Olsztyn Lakers skorzysta na powstaniu profesjonalnej ligi !
Dodane przez Admin dnia Luty 03 2012 14:44:20
Sześć polskich drużyn futbolu amerykańskiego intensywne pracuje nad powołaniem zawodowej ekstraklasy. Ma to być profesjonalna liga, która ruszy już na wiosnę. - To milowy krok dla futbolu w Polsce - przekonuje Bartosz Bania, grający prezes Olsztyn Lakers.

Czytaj więcej.
Rozszerzona zawartość newsa
Sześć polskich drużyn futbolu amerykańskiego intensywne pracuje nad powołaniem zawodowej ekstraklasy. Ma to być profesjonalna liga, która ruszy już na wiosnę. - To milowy krok dla futbolu w Polsce - przekonuje Bartosz Bania, grający prezes Olsztyn Lakers.

Na początku nowego roku kluby z czołowych miejsc I ligi poinformowały resztę zespołów o swoich działaniach. - Dostaliśmy informację o planach utworzenia ekstraklasy. Będzie to odrębna profesjonalna liga zawodowa, działająca prawdopodobnie jako spółka prawa cywilnego - wyjaśnia Bartosz Bania.

- W projekt został włączony amerykański związek zawodowy National Football League Players Association. To ewenement w skali światowej. Wprawdzie istnieją już np. w Kanadzie czy Japonii ligi zawodowe, ale pod własnymi federacjami lub spółkami. W Polsce powstanie pierwsza zawodowa liga działają z ramienia NFLPA, która będzie wyglądać podobnie jak amerykańska NFL.

Pomysłodawcy utworzenia ekstraklasy nie chcą jeszcze zdradzać szczegółów. Tajemnicą owiane są także ich kontakty zawodowcami z USA. Nieoficjalnie mówi się o wykorzystaniu znajomości amerykańskiego trenera warszawskiej drużyny Eagles.

Bardzo dobrze pomysł powołania ekstraklasy oceniają "Jeziorowcy" z Olsztyna. - To krok milowy dla futbolu amerykańskiego w Polsce. Współpraca z Amerykanami może nam wyjść tylko na dobre - przyznaje Bartosz Bania. W przyszłym roku nowa liga ma być dostępna dla innych drużyn. Udział olsztynian w projekcie jest jednak mało prawdopodobny. Ekstraklasa stawia bowiem bardzo duże wymagania wobec klubów. Muszą działać w formie spółki kapitałowej oraz zapłacić kilkadziesiąt tysięcy za licencję.

"Jeziorowcy" mają za to ambitne plany wobec Grupy Północnej II PLFA, w której rozpoczną rozgrywki w tym sezonie.

- Kiedy powstanie ekstraklasa, wtedy miejsce sześciu zespołów w I lidze zastąpią silne drużyny z naszej ligi. Osłabi to optycznie rozgrywki, jednak mimo to spotkamy się z bardzo mocnymi klubami z Warszawy, Szczecina i Sopotu - wyjaśnia Bania, który liczy w tym roku na zorganizowanie wspaniałych widowisk sportowych. - Obsada trenerska w składzie: Leszek Bors (wieloletni trener olsztyńskich rugbistów — red.) i Tomasz Włudarski (wcześniej trener Mustangs Płock - red.) oraz obiekty sportowe UWM i Olsztyńskiej Szkoły Wyższej sprawią, że przystąpimy do rozgrywek bez jakichkolwiek kompleksów. Jesteśmy wręcz pewni, że futbol amerykański na dobre zagości w Olsztynie - z optymizmem kończy Bartosz Bania.

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Link do artykułu w gazecie !